Elektronik Sigara Bilgi paylaşım forumuna hoşgeldiniz.

Bu foruma üye olarak Sigarayı bırakmak için ilk adımı atmış olacaksınız..Sağlık yönünden Normal Sigaraya oranla neredeyse hiç zararı olmayan bu ürünün nereden ve nasıl temin edileceği konusunda üyelerimize danışabilir,paylaşımlardan yararlanabilirsiniz..

Kayıt Ol

Elektronik Sigara Nedir,Nasıl Çalışır...

7 Şubat 2016
Elektronik Sigara Nedir,Nasıl Çalışır...
 • inceleme
  Inceleyen: Alper38

  Elektronik Sigara Nedir,Nasıl Çalışır...  Elektronik sigara ve elektronik puro, sigara, puro gibi tütün mamüllerine duyulan bağımlılıktan kurtulmak veya zararlarını azaltmak için dizayn edilmiş elektronik cihazlara verilen isim. Cihazın ismi e-sigara ve e-puro olarak da bilinmektedir.
  Gliserin, gıda aroması ve sıvı nikotin karışımından oluşan likidin ısıtılıp buharlaştırılmasıyla sigaraya yakın tüttürme deneyimi sağlar. Normal sigara gibi üstünüzü başınızı kokutmaz, ellerde veya dişlerde leke yapmaz, etrafınızdakileri/yan masadakileri rahatsız etmez.


  Çalışma prensibi

  Elektronik sigara üç kısımdan oluşur. Enerjiyi sağlayan pil(batarya), pilden aldığı enerjiyle likidi ısıtıp buharlaştırmaya yarayan atomizer(buharlaştırıcı) ve atomizere likit sağlayan kartuş (likit haznesi)


  [​IMG]


  Pil(Batarya)

  Bağlantı noktaları bazı markalarda değişiklik gösterse de piyasada bulunan çoğu ürün 510/eGo standartlarındadır. Çeşitli adaptörler ile uyumluluk sağlanabilmektedir. Standart eGo Piller 3.3 volt değerindedir. Ayarlanabilir voltajlı sistemlerle bu değer kullanılacak atomizerin direncine göre 3.3-6.0 volt arasında değiştirilebilmektedir. Ucuz, kalitesiz ve korumasız ürünlerde patlamaya varacak sorunlar olabileceği için orijinal kullanmakta fayda var.

  [​IMG]
  Atomizer (Buharlaştırıcı)

  Genelde 2.0-2.4ohm arası kullanılmakta olup, daha düşük dirençli modelleriyle standart eGo pillerde daha yoğun buhar ve aroma elde edilebilir. Düşük dirençli modellerin ömrü daha kısadır ve yüksek voltaj uygulanırsa kullanılmaz hale gelebilir. Ayrıca pili daha kısa sürede tüketirler...


  Aşağıdaki resimde bazı atomizer ve kartuş çeşitlerini görüyoruz..


  [​IMG]


  [​IMG]


  Kartuş(Likit Haznesi)

  Yaygın olarak kullanılan eGo serisindeki sistemdir. eGo-T modelinde atomizer üst gövdeyle birleşik olduğu için ömrü bitince tüm üst gövdeyi yeniden almak gerekir. eGo-C modelinde ise atomizer ayrılabilir şekildedir, sadece bu kısmı değiştirmek yeterlidir. Daha ucuz olmasının yanında dilenirse daha yoğun buhar ve aroma için düşük dirençli çeşitleri de kullanmak mümkündür. Son iyileştirmelerle kartuşla atomizerin birleştiği kısımda meydana gelen sızdırma olayı büyük ölçüde azaltılmıştır. Ayrıca kartuşu çıkarıp takarken pil kısmını yukarı kaldırmak da sızmayı engellemektedir.

  [​IMG]


  [​IMG]


  Cartomizer

  Atomizerle birleşik olan kartuşlara cartomizer denmektedir. Genelde pille beraber normal sigara boyutlarında olurlar. Atomizerin etrafı sıvı emici bir malzemeyle kaplıdır, atomizer ısınınca etrafındaki bu malzemede bulunan likidi buharlaştırır. Normalde kullan/at şeklinde üretilmiş olsalar da 2-3 sefere kadar tekrar doldurmak mümkündür. Ayrıca ufak boyutlardaki pillerle beraber kullanıldıkları için fazla buhar üretemezler, aromanın tadı da pek anlaşılmaz. Görünüm olarak normal sigaraya benzese de içim zevki fazla değildir.

  Aşağıdaki resimde Cartomizer çeşitlerini görmekteyiz,

  [​IMG]

  Aşağıdaki resimde Batarya(Pil) üzerinde takılmış Cartomizerleri görmekteyiz..

  [​IMG]  Clearomizer

  Tank içine yerleştirilmiş atomizere sahip sistemlere clearomizer denmektedir. Likit tankın içinde bulunan fitiller vasıtasıyla atomizere taşınır ve atomizer ısınınca fitilde bulunan bu likidi buharlaştırır. Ayrıca kullanılacak atomizerin direnci, konumu ve pilin voltajı sizin kontrolünüzde olduğu için kendinize en uygun ayarı yapabilirsiniz.
  Düşük dirençli Atomizerler ile daha yoğun buhar ve aroma elde edersiniz ancak daha fazla enerji kullanıldığı için pil daha kısa sürede tükenir. Ayrıca atomizerin ömrü de daha kısadır. Fazla voltaj uygulandığında ise tamamen kullanılmaz hale gelebilir.
  Direnç seviyesi arttıkça voltajı da buna uygun şekilde yükseltmek gerekir yoksa buhar üretimi az olacaktır. Bunun için de mod denilen yüksek kapasiteli Piller kullanılmaktadır. 6 volta kadar çıkabilen voltaj değeri belli bir voltajda sabit olabildiği gibi istenilen değerin ayarlanabildiği Modlar da mevcuttur.
  Yine bu tanklı sistemlerde atomizerin konumu üst veya alt olarak seçilebilir. Bottom coil olarak adlandırılan sistemde atomizer tankın altında bulunur. Çıkan buhar, ağıza ulaşma süresi arttığı için daha ılık olur. Fitilleri de neredeyse görünmeyecek kadar kısadır ancak sürekli likidin içinde olduğu için diğer sistemdeki gibi kuruma ve yakma problemi yaşanmaz. Atomizeri yukarıda olan sistemde arada bir çalkalama yaparak fitillerin ıslak kalmasını sağlamak gerekir. Uzun fitilli olan modeller ile bu sorun da büyük ölçüde ortadan kalkmıştır.


  [​IMG]


  [​IMG]

  Aşağıdaki resimde Clearomizersi oluşturan parçaları görüyoruz

  [​IMG]


  Aşağıdaki resimde Batarya(Pil) üzerine takılmış Clearmoizer i görüyoruz

  [​IMG]

  Likit

  Likit ; Gliserin, gıda aroması ve dilenirse nikotin karışımından oluşur. Gliserin PG ve VG olmak üzere iki çeşitlidir. Genelde ikisi belirli oranlarda karıştırılarak kullanılır. PG ile daha fazla aroma, VG ile daha fazla buhar elde edilir. Yüksek PG oranlı likitlerde throat-hit denilen boğaz vurumu hissi daha tatmin edicidir ancak ağızda kuruluğa sebep olmaktadır.
  Nikotin oranı 0mg ile 36mg arası değişmektedir. 24-36mg likitler genelde seyrelterek daha düşük oranlarda kullanmak için uygundur.
  Genelde 10-30ml arası şişelerde çeşitli aroma ve nikotin değerleriyle hazır olarak satılır.


  [​IMG]

  [​IMG]

  Elektronik Sigaranın Avantajları

  Normal sigarada bulunan insan vücudu için zararlı kanserojen maddeleri içermez.
  Duman üretmediği için karbon monoksit gibi 4000 e yakın kimyasal içerikli ve zararlı maddeleri etrafa vermez.
  Etraftakiler ve çevre için kısmen zararsızdır.
  Yangın çıkarma tehlikesi azdır.


  Dezavantajları ve dikkat edilmesi gereken hususlar

  Cihaz düzgün tasarlanmadığında problem çıkabilmektedir. Propilen glikol, sadece ve sadece buharlaştırıldığında zararsız bir kimyasaldır.

  Pasif içiciler için kısmen bir tehlike yaratmaz. Dışarı verilen buhar içerisinde bir miktar nikotin bulunmaktadır. Nikotin ve buhar, havada asılı kalmayacağından, gerçek sigara dumanının aksine bir süre sonra yok olur, eser miktarda çözünmüş nikotin kalır.
  Sigara içilmesi yasak yerlerin çoğunda kullanılabilir. Bu cihazlar zaman zaman sensör arızası yapabilmekte, kısa süreli bu arızalarda atomizer sürekli aktif olmakta ve cihaz aşırı ısınabilmektedir.  Temizlik, Bakım

  Pillerin bağlantı noktalarında birikebilecek likit kalıntılarını kuru veya alkole batırılmış pamuklu çubukla temizleyebilirsiniz, su kullanmayın. Atomizer, kartuş ve clearomizerları haftada bir ılık suyla yıkamak yeterli. İyice kuruduktan sonra normal kullanmaya devam edebilirsiniz. Çok az veya tatsız tuzsuz bir buhar geliyorsa ya vadesi dolmuştur yenilemek gerekir ya da iyice kurumamıştır biraz daha beklemek gerekir. Dry-burn denen teknikle atomizeri likit doldurmadan önce boş olarak 5-6 kere çalıştırarak reziztans üzerindeki kalıntıları da temizleyebilirsiniz


  Sigarayı bırakmak veya zararsız sigara kullanmak isteyenlerin el, dudak alışkanlığını ortadan kaldırmadan, koku ve duman gibi özelliklerini de kullanarak üretilmiş bir tür sigara simülatörüdür. Dışarıya su buharı verdiği için pasif içiçilik düzeyi azalmakta, sadece nikotin alındığı için ise sigaranın "diğer" olumsuz etkilerinden uzak tutmaktadır.

  *************************************************************************************************
  Kaynak Wikipedia http://tr.wikipedia.org/wiki/Elektronik_sigara

  Bu paylaşım Forum üyelerimizden kodk nickli arkadaşımız tarafından hazırlanıp forumda paylaşılmış ve denizin nickli arkadaşımız tarafından wikipedia ya ekletilmiştir , umarım eklediğim resimlerle ,paylaşım anlaşılması daha kolay bir hale gelmiştir.

  http://www.esigara.us/elektronik-si...-sigara-hakkinda-bilmeniz-gerekenler-125.html

  *************************************************************************************************
XenForo add-ons by Waindigo™ ©2015 Waindigo Ltd.